Surat Thani

Tayland

Nüfus
132.000
Koordinatlar
9,14° K, 99,33° D
Saat dilimi
Asia/Bangkok
Fiyatlar:
Eyl 2026

Surat Thani içinde bir kişinin kira dahil ayda yaklaşık $675 ihtiyacı var: New York'takinden %%89 daha az.

Orta güvenilirlik8 katkı sağlayan
Surat Thani, 9,14° K, 99,33° D

Yaşanabilirlik

Ağırlıklandırılmış yedi alan puanı. Bunlardan 6 tanesinde Surat Thani için veri var; eksik olan ortalamadan çıkarılır, sıfır olarak sayılmaz.

70100 üzerinden
YaşanabilirlikOrta güvenilirlik
  • Satın alma gücü%25Veri yok
  • Güvenlikülke%2057
  • Sağlıkülke%1564
  • İklim%1064
  • Hava kalitesi%1098
  • Bağlantıülke%1065
  • Maliyet%1086
Her alan nasıl puanlanır
Satın alma gücü, %25
Yerel net maaşın yerel fiyatlarla neler satın aldığı, yüzdelik dilim olarak.
Güvenlik, %20
Şehir için Numbeo güvenlik endeksi; şehrin anketi yoksa ülkesinin endeksi.
Sağlık, %15
Numbeo sağlık hizmeti endeksi: önce şehir, sonra ülke.
İklim, %10
Ankete dahil edilen yerlerde Numbeo iklim endeksi, diğer yerlerde NASA iklim normallerinden bir konfor puanı.
Hava kalitesi, %10
30 günlük ortalama ABD AQI, 0-100 ölçeğinde: AQI 25 veya daha temizde 100, 150 veya daha kötüde 0.
Bağlantı, %10
Sabit geniş bant medyan indirme hızının yüzdelik dilimi: önce şehir, sonra ülke.
Maliyet, %10
Daha ucuz yerler daha yüksek puan alır: yaşam maliyeti artı kira endeksinin tersine çevrilmiş yüzdelik dilimi.
Tayland içinde yaşanabilirlik sıralaması
#3
En ucuz şehir sıralaması, dünya genelinde
#488

Maliyeti nedir

Ayda ABD doları. Endeksler, 100 olan New York ile karşılaştırılır; değişimler bir yıl önceki aynı aya göredir.

Yaşam maliyeti endeksi
29,4
New York = 100, kira hariç
Kira endeksi
6,5
New York = 100
Satın alma gücü
—
Maliyete karşı net maaş, New York = 100
Net maaş
—
Ortalama, vergi sonrası
Tek kişi
$675
kirasız $441
Dört kişilik aile
$2.305
kirasız $1.706
Kira, merkezde bir yatak odalı
$234
Aylık
Gelire karşı fiyat
—
90 m² bir daire almak için gereken gelir yılı

Fiyatlar

ABD doları cinsinden 55 günlük fiyat, bu ayın katkılarının medyanı, her biri seçtiğiniz bir tabana göre.

Şununla karşılaştır

Farklar New York'a göredir; turkuaz renk daha düşük bir fiyatı (veya daha yüksek bir maaşı) işaretler.

Surat Thani içinde fiyatlar, ABD doları, New York ile karşılaştırmalı
ÜrünSurat ThaniNew YorkFark
Restoranlar
Yemek, ucuz restoran$1,87$25,00−%93
2 kişilik yemek, orta segment restoran (3 çeşit)$17,95$140−%87
McDonald's'ta menü (veya benzeri kombo menü)$4,49$14,00−%68
Yerli bira (0,5 l, fıçı)$2,39$8,00−%70
İthal bira (0,33 l şişe, restoranda)$3,74$10,00−%63
Cappuccino (normal)$1,50$6,37−%76
Kola/Pepsi (0,33 l şişe)$0,48$3,80−%87
Su (0,33 l şişe)$0,30$2,89−%90
Marketler
Süt (1 l)$1,83$1,36+%35
Taze beyaz ekmek (500 g)$1,22$4,68−%74
Pirinç, beyaz (1 kg)$1,20$6,97−%83
Yumurta (12 adet)$1,88$5,73−%67
Yerel peynir (1 kg)$19,53$17,38+%12
Tavuk göğsü (1 kg)$3,39$15,11−%78
Sığır eti (1 kg, veya benzeri kırmızı et)$7,48$17,77−%58
Elma (1 kg)$2,94$6,11−%52
Muz (1 kg)$1,66$2,20−%25
Portakal (1 kg)$1,80$5,77−%69
Domates (1 kg)$2,11$6,25−%66
Patates (1 kg)$1,35$3,47−%61
Soğan (1 kg)$1,36$4,17−%67
Marul (1 adet)$1,10$2,72−%60
Su (1,5 l şişe)$0,42$2,50−%83
Şarap şişesi, orta segment$18,64$20,00−%7
Yerli bira (0,5 l şişe)$1,58$3,21−%51
İthal bira (0,33 l şişe)$1,80$3,96−%55
Sigara (20'li paket, Marlboro)$2,99$19,00−%84
Ulaşım
Tek yön bilet, yerel ulaşım$1,05$3,00−%65
Aylık abonman, normal fiyat$20,94$140−%85
Taksi açılış ücreti, normal tarife$2,99$3,00%0
Taksi, 1 km, normal tarife$0,65$2,18−%70
Taksi, 1 saat bekleme, normal tarife$3,59$42,00−%91
Benzin (1 l)$1,20$1,10+%9
Volkswagen Golf 1.4 90 kW Trendline (veya benzeri sıfır araç)$26.928$35.458−%24
Toyota Corolla Sedan 1.6 l 97 kW (veya benzeri sıfır araç)$26.748$25.309+%6
Faturalar, aylık
Temel faturalar, 85 m² daire (elektrik, ısınma, soğutma, su, çöp)———
Mobil tarife (görüşme + 10 GB veri)$11,04$73,50−%85
İnternet (60 Mb/sn ve üzeri, sınırsız, kablo/ADSL)$17,27$71,93−%76
Spor ve eğlence
Spor salonu, aylık üyelik (1 yetişkin)$47,87$126−%62
Tenis kortu kirası (1 saat, hafta sonu)—$62,38—
Sinema, 1 koltuk, uluslararası vizyon$4,49$23,00−%80
Çocuk bakımı
Anaokulu, tam gün, özel (aylık, 1 çocuk)$559$3.366−%83
Uluslararası ilkokul (yıllık, 1 çocuk)$11.537$60.589−%81
Giyim ve ayakkabı
1 kot pantolon (Levi's 501 veya benzeri)$63,39$72,80−%13
1 yazlık elbise, zincir mağaza (Zara, H&M)$28,90$53,22−%46
1 çift Nike koşu ayakkabısı, orta segment$96,36$118−%18
1 çift erkek deri klasik ayakkabı$88,49$125−%29
Kira, aylık
Daire (1 yatak odalı) şehir merkezinde$234$4.417−%95
Daire (1 yatak odalı) merkez dışında$150$3.033−%95
Daire (3 yatak odalı) şehir merkezinde$598$9.242−%94
Daire (3 yatak odalı) merkez dışında$449$5.461−%92
Daire satın alma
Metrekare fiyatı, şehir merkezinde daire—$18.759—
Metrekare fiyatı, merkez dışında daire—$6.523—
Maaş ve finansman
Vergi sonrası ortalama aylık net maaş—$5.178—
İpotek faiz oranı, 20 yıl sabit (%)%5,57%6,49−0,9 pu.

Üç yıllık fiyatlar

Her çizgi ilk ayda 100'den başlar, böylece kiradaki bir artış, aynı ölçekte maaştaki bir artışla karşılaştırılabilir. Temel sepet, on iki günlük fiyattan oluşur. Gerçek değerleri görmek için üzerine gelin.

Aylık değerleri göster
AyTemel sepet endeksiKira, 1 yatak odalıNet maaş
Eyl 202624,5$234—
Ara 202525,8$245—
Kas 2025———
May 202524,9$236—
Nis 202523,9$232—
Mar 202523,2$231—
Şub 202523,1$229—
Oca 202523,4$233—
Ara 202423,0$229—
Kas 202422,9$229—
Eki 202423,3$232—
Eyl 202423,7$237—
Ağu 202422,0$219—
Tem 202421,4$214—
Haz 202420,7$214—
May 202420,4$211—
Nis 202420,9$215—
Mar 202421,1$218—
Şub 202422,9$221—
Oca 202421,6$228—
Ara 202321,0$228—
Kas 202320,4$222—
Eki 202320,2$219—

Güvenlik

Numbeo suç anketi. Her iki endeks de 0 ile 100 arasındadır; aynı cevapların iki yüzüdür.

Ülke düzeyinde: yaşanabilirlik puanı Tayland güvenlik değerini kullanır

Surat Thani için henüz bir suç anketi yayınlanmadı.

Yaşam kalitesi

Surat Thani için Numbeo tarafından yayınlanan endeksler. Numbeo'nun hesapladığı şekliyle, yukarıdaki bu endeksin kendi değerlerinin yanında listelenmiştir.

Numbeo, Surat Thani şehrini henüz yaşam kalitesine göre sıralamadı.

İklim

NASA POWER iklim normallerine göre aylık ortalamalar. Sıcaklık bantları her şehir sayfasında aynı ölçeği kullanır.

Yıllık ortalama
26,5 °C
En sıcak ayNisan
28,3 °C
En soğuk ayOcak
25,3 °C
Yıllık yağış
2.329 mm
NemBağıl, yıllık ortalama
%85
GüneşlenmeGünlük güneş enerjisi
4,9 kWh/m²
Açık gökyüzü günleriYıllık
3
Konfor puanı0-100, 14-22 °C'de 100
64

Hava, internet ve konut

Son 30 günün havası, en son ayın geniş bant testleri ve emlak anketi.

Hava

İyi
ABD AQI, son 2 günün ortalaması
24 Eyl 202625 Eyl 2026
Sağlıksız günler
0100 üstü AQI
En kötü gün
31
PM2,5
5,3µg/m³, ortalama
Hava puanı
980-100

İnternet

Tayland medyanı; şehir listede yok
299Mb/sn indirme, sabit internet, medyan
Yükleme
242Mb/sn, sabit
Gecikme
6ms, sabit
Mobil indirme
134Mb/sn
Mobil gecikme
20ms

Speedtest Global Index, Ağu 2026.

Konut

Surat Thani için henüz emlak anketi yok.

Nüfus ve toplum

Surat Thani'de kimler yaşıyor ve Tayland birlikte nasıl yaşıyor. Her değer, şehri mi yoksa tüm ülkeyi mi tanımladığını ve nereden geldiğini belirtir.

NüfusŞehir, Wikidata
130.703
YoğunlukŞehir, Wikidata
km² başına 1.895
RakımŞehir, Wikidata
9 m
Medyan yaşÜlke geneli, CIA World Factbook
41,9 yaş
65 yaş ve üzeriÜlke geneli, CIA World Factbook
%15
Yurt dışında doğanlarÜlke geneli, World Bank
%4,4

Din

Ülke geneli
  • Budizm%93
  • İslam%5,5
  • Hristiyanlık%0,9
  • Din yok%0,3
  • Hinduizm%0,2
  • Halk dinleri%0,1

Çeşitlilik endeksi 0,13; 0, herkesin aynı dini paylaştığı anlamına gelir.

Kaynak: Wikipedia, ülkeye göre dinler, 2020

Diller

Ülke geneli
  • TaycaResmi%91
  • İngilizce

İngilizce yeterliliği çok düşük (EF puanı 402).

Kaynak: CIA World Factbook, EF English Proficiency Index, 2010

Toplum nasıl işler

Ülke geneli

Ulusal kültürün altı boyutu, tek bir 0-100 ölçeğinde.

  • Siz mi, grubunuz mu20İnsanlar grubuna bakarHerkes kendine bakar
  • Eşitlik36Hiyerarşi kabul edilirGüç paylaşılır
  • Kurallar ve kesinlik64Kurallar ve sürprizler konusunda rahatNet kurallar, şansa az yer bırakılır
  • Başarı mı, ilgi mi34İlgi ve yaşam kalitesi önceliklidirBaşarı ve performans önceliklidir
  • İleriye bakmak32Gelenek ve hızlı sonuçlarUzun vadeli tasarruf ve planlama
  • Hayattan keyif almak45Ölçülülük ve görevEğlence ve boş zaman önemlidir

Kaynak: Hofstede'nin kültürel boyutları, 2015

Özgürlükler

Ülke geneli

Freedom HouseÖzgür değil

  • Freedom in the World Freedom House33
  • Democracy Index EIU, 10 üzerinden6,3
  • Basın özgürlüğü RSF57
  • LGBTQ+ eşitliği Equaldex65
  • Parlamentodaki kadınlar sandalye oranı%20

Kaynak: Freedom House, EIU ve RSF (Wikipedia üzerinden), Equaldex, World Bank, 2026

Mutluluk

Ülke geneli
6,3/10Ortalama yaşam değerlendirmesi

Kaynak: World Happiness Report (Wikipedia üzerinden), 2026

Surat Thani gibi şehirler

Diğer ülkelerde, en yakın yaşanabilirlik puanı ve yaşam maliyeti endeksiyle.

Bu sayılar hakkında

Bu sayfadaki değerlerin dayandığı şey.

Güvenilirlik
Orta güvenilirlik
Katkı sağlayanlar
8Numbeo fiyat anketi
En son fiyatlar
Eyl 2026O ay 1 ölçüm
Fiyatlı aylar
12'de 3Son 12 ay
Fiyatlandırılan ürünler
%91Ülke medyanından 1 sepet ürünü
Konum
GeoNames referans şehriyle eşleştirildi
Endeks yeniden oluşturuldu
25 Eyl 2026

© 2026 Fluxy, Inc. All rights reserved.