Beau Vallon

Σεϋχέλλες

Πληθυσμός
—
Τιμές για
Σεπ 2026

Ένα άτομο χρειάζεται περίπου 2.293 $ τον μήνα στην Beau Vallon, με ενοίκιο: 62% λιγότερο απ' ό,τι στη Νέα Υόρκη.

Χαμηλή αξιοπιστία4 συνεισφέροντες

Διαβίωση

Επτά βαθμολογίες τομέων, σταθμισμένες. 1 από αυτές έχει δεδομένα για την Beau Vallon· η ελλείπουσα παραλείπεται από τον μέσο όρο, δεν μετράει ως μηδέν.

—ανεπαρκή δεδομένα
ΔιαβίωσηΧαμηλή αξιοπιστία
  • Αγοραστική δύναμη25%Χωρίς δεδομένα
  • Ασφάλεια20%Χωρίς δεδομένα
  • Υγεία15%Χωρίς δεδομένα
  • Κλίμα10%Χωρίς δεδομένα
  • Ποιότητα αέρα10%Χωρίς δεδομένα
  • Συνδεσιμότητα10%Χωρίς δεδομένα
  • Κόστος10%25
Πώς βαθμολογείται κάθε τομέας
Αγοραστική δύναμη, 25%
Τι αγοράζει ένας τοπικός καθαρός μισθός στις τοπικές τιμές, ως εκατοστημόριο.
Ασφάλεια, 20%
Δείκτης ασφάλειας Numbeo για την πόλη, ή για τη χώρα της όταν η πόλη δεν έχει έρευνα.
Υγεία, 15%
Δείκτης υγειονομικής περίθαλψης Numbeo, πρώτα η πόλη, μετά η χώρα.
Κλίμα, 10%
Δείκτης κλίματος Numbeo όπου υπάρχει έρευνα, αλλιώς μια βαθμολογία άνεσης από τα κλιματικά κανονικά μεγέθη της NASA.
Ποιότητα αέρα, 10%
Μέσος όρος 30 ημερών του AQI των ΗΠΑ σε κλίμακα 0-100: 100 στο AQI 25 ή καθαρότερο, 0 στο 150 ή χειρότερο.
Συνδεσιμότητα, 10%
Εκατοστημόριο της διάμεσης ταχύτητας λήψης σταθερού ευρυζωνικού δικτύου, πρώτα η πόλη, μετά η χώρα.
Κόστος, 10%
Οι φθηνότεροι τόποι βαθμολογούνται ψηλότερα: το εκατοστημόριο του δείκτη κόστους ζωής συν ενοίκιο, αντεστραμμένο.

Πόσο κοστίζει

Δολάρια ΗΠΑ ανά μήνα. Οι δείκτες συγκρίνονται με τη Νέα Υόρκη, που είναι 100· οι αλλαγές είναι σε σχέση με τον ίδιο μήνα έναν χρόνο πριν.

Δείκτης κόστους ζωής
77,2
Νέα Υόρκη = 100, χωρίς ενοίκιο
Δείκτης ενοικίου
29,0
Νέα Υόρκη = 100
Αγοραστική δύναμη
—
Καθαρός μισθός σε σχέση με τα κόστη, Νέα Υόρκη = 100
Καθαρός μισθός
—
Μέσος όρος, μετά τη φορολογία
Ένα άτομο
2.293 $
1.184 $ χωρίς ενοίκιο
Τετραμελής οικογένεια
6.315 $
4.144 $ χωρίς ενοίκιο
Ενοίκιο, ένα υπνοδωμάτιο στο κέντρο
1.108 $
Ανά μήνα
Τιμή σε σχέση με το εισόδημα
—
Χρόνια εισοδήματος για αγορά διαμερίσματος 90 τ.μ.

Τιμές

55 καθημερινές τιμές σε δολάρια ΗΠΑ, η διάμεσος των συνεισφορών αυτού του μήνα, καθεμία σε σχέση με μια βάση που επιλέγεις.

Σύγκριση με

Οι διαφορές είναι σε σχέση με τη Νέα Υόρκη· το γαλαζοπράσινο σημειώνει μια χαμηλότερη τιμή (ή έναν υψηλότερο μισθό).

Τιμές στην Beau Vallon, δολάρια ΗΠΑ, σε σύγκριση με Νέα Υόρκη
ΕίδοςBeau VallonΝέα ΥόρκηΔιαφορά
Εστιατόρια
Γεύμα, φθηνό εστιατόριο13,04 $25,00 $−48%
Γεύμα για 2, εστιατόριο μεσαίας κατηγορίας (3 πιάτα)52,90 $140 $−62%
Μενού στα McDonald's (ή αντίστοιχο σετ μενού)6,95 $14,00 $−50%
Ντόπια μπίρα (0,5 λ, βαρελίσια)9,93 $8,00 $+24%
Εισαγόμενη μπίρα (μπουκάλι 0,33 λ, σε εστιατόριο)5,96 $10,00 $−40%
Καπουτσίνο (κανονικό)4,96 $6,38 $−22%
Κόκα-κόλα/Pepsi (μπουκάλι 0,33 λ)1,49 $3,80 $−61%
Νερό (μπουκάλι 0,33 λ)1,04 $2,90 $−64%
Αγορές
Γάλα (1 λ)2,39 $1,36 $+76%
Φρέσκο άσπρο ψωμί (500 γρ)1,82 $4,69 $−61%
Ρύζι, λευκό (1 κιλό)2,87 $6,97 $−59%
Αβγά (12)5,17 $5,73 $−10%
Τοπικό τυρί (1 κιλό)15,79 $17,38 $−9%
Φιλέτο κοτόπουλου (1 κιλό)8,36 $15,11 $−45%
Μοσχάρι (1 κιλό, ή αντίστοιχο κόκκινο κρέας)10,15 $17,77 $−43%
Μήλα (1 κιλό)2,79 $6,11 $−54%
Μπανάνες (1 κιλό)2,79 $2,20 $+27%
Πορτοκάλια (1 κιλό)1,99 $5,77 $−66%
Ντομάτα (1 κιλό)13,93 $6,25 $+123%
Πατάτα (1 κιλό)—3,47 $—
Κρεμμύδι (1 κιλό)1,21 $4,17 $−71%
Μαρούλι (1 τεμάχιο)1,99 $2,72 $−27%
Νερό (μπουκάλι 1,5 λ)1,08 $2,50 $−57%
Μπουκάλι κρασί, μεσαίας κατηγορίας10,76 $20,00 $−46%
Ντόπια μπίρα (μπουκάλι 0,5 λ)3,59 $3,21 $+12%
Εισαγόμενη μπίρα (μπουκάλι 0,33 λ)4,31 $3,96 $+9%
Τσιγάρα (πακέτο 20 τεμ., Marlboro)21,71 $19,00 $+14%
Μετακινήσεις
Απλό εισιτήριο, τοπικές μετακινήσεις0,73 $3,00 $−76%
Μηνιαία κάρτα, κανονική τιμή14,35 $140 $−90%
Σημαία ταξί, κανονική χρέωση28,70 $3,00 $+857%
Ταξί, 1 χλμ, κανονική χρέωση—2,18 $—
Ταξί, 1 ώρα αναμονής, κανονική χρέωση—42,00 $—
Βενζίνη (1 λ)—1,10 $—
Volkswagen Golf 1.4 90 kW Trendline (ή αντίστοιχο καινούργιο αυτοκίνητο)—35.458 $—
Toyota Corolla Sedan 1.6 λ 97 kW (ή αντίστοιχο καινούργιο αυτοκίνητο)—25.309 $—
Λογαριασμοί, ανά μήνα
Βασικοί λογαριασμοί, διαμέρισμα 85 τ.μ. (ρεύμα, θέρμανση, ψύξη, νερό, σκουπίδια)188 $232 $−19%
Πρόγραμμα κινητής (κλήσεις + 10GB δεδομένα)41,98 $73,50 $−43%
Internet (60 Mbps+, απεριόριστο, καλώδιο/ADSL)106 $71,93 $+47%
Αθλητισμός και ψυχαγωγία
Γυμναστήριο, μηνιαία συνδρομή (1 ενήλικας)179 $126 $+43%
Ενοικίαση γηπέδου τένις (1 ώρα, Σαββατοκύριακο)—62,38 $—
Σινεμά, 1 θέση, διεθνής πρεμιέρα14,35 $23,00 $−38%
Φροντίδα παιδιών
Νηπιαγωγείο, πλήρες ωράριο, ιδιωτικό (μηνιαίως, 1 παιδί)—3.366 $—
Διεθνές δημοτικό σχολείο (ετησίως, 1 παιδί)—60.589 $—
Ρούχα και παπούτσια
1 τζιν παντελόνι (Levi's 501 ή παρόμοιο)—72,80 $—
1 καλοκαιρινό φόρεμα, αλυσίδα καταστημάτων (Zara, H&M)—53,22 $—
1 ζευγάρι αθλητικά Nike, μεσαίας κατηγορίας—118 $—
1 ζευγάρι ανδρικά δερμάτινα παπούτσια—125 $—
Ενοίκιο, ανά μήνα
Διαμέρισμα (1 υπνοδωμάτιο) στο κέντρο της πόλης1.108 $4.438 $−75%
Διαμέρισμα (1 υπνοδωμάτιο) εκτός κέντρου1.015 $3.033 $−67%
Διαμέρισμα (3 υπνοδωμάτια) στο κέντρο της πόλης2.171 $9.242 $−77%
Διαμέρισμα (3 υπνοδωμάτια) εκτός κέντρου1.865 $5.461 $−66%
Αγορά διαμερίσματος
Τιμή ανά τετραγωνικό μέτρο, διαμέρισμα στο κέντρο της πόλης1.208 $18.759 $−94%
Τιμή ανά τετραγωνικό μέτρο, διαμέρισμα εκτός κέντρου604 $6.523 $−91%
Μισθός και χρηματοδότηση
Μέσος μηνιαίος καθαρός μισθός, μετά τη φορολογία—5.163 $—
Επιτόκιο στεγαστικού δανείου, σταθερό για 20 χρόνια (%)—6,49%—

Τρία χρόνια τιμών

Κάθε γραμμή ξεκινά από το 100 στον πρώτο μήνα, ώστε μια αύξηση στο ενοίκιο να μπορεί να διαβαστεί σε σχέση με μια αύξηση στον μισθό, στην ίδια κλίμακα. Το βασικό καλάθι είναι δώδεκα καθημερινές τιμές. Πέρασε τον δείκτη του ποντικιού για τις πραγματικές τιμές.

Εμφάνιση μηνιαίων τιμών
ΜήναςΔείκτης βασικού καλαθιούΕνοίκιο, 1 υπνοδωμάτιοΚαθαρός μισθός
Σεπ 2026—1.108 $—
Ιουλ 2026———
Ιαν 2026—1.235 $—
Δεκ 2025—1.235 $—
Μαΐ 2025—1.219 $—
Δεκ 2024—1.209 $—
Ιουλ 2024—995 $—
Φεβ 2024—1.000 $—
Ιαν 2024—1.000 $—
Δεκ 2023—1.000 $—
Νοε 2023—1.000 $—
Οκτ 2023—1.000 $—

Ασφάλεια

Έρευνα εγκληματικότητας Numbeo. Και οι δύο δείκτες κυμαίνονται από 0 έως 100· είναι δύο όψεις των ίδιων απαντήσεων.

Δεν έχει δημοσιευτεί ακόμη έρευνα εγκληματικότητας για την Beau Vallon.

Ποιότητα ζωής

Δείκτες που δημοσίευσε το Numbeo για την Beau Vallon. Παρατίθενται όπως τους υπολογίζει το Numbeo, δίπλα στις δικές του τιμές αυτού του δείκτη παραπάνω.

Το Numbeo δεν έχει κατατάξει ακόμη την Beau Vallon σε ποιότητα ζωής.

Κλίμα

Μηνιαίοι μέσοι όροι από τα κλιματικά κανονικά μεγέθη NASA POWER. Οι ζώνες θερμοκρασίας χρησιμοποιούν την ίδια κλίμακα σε κάθε σελίδα πόλης.

Δεν υπάρχουν ακόμη μηνιαία κλιματικά κανονικά μεγέθη για την Beau Vallon.

Ετήσιος μέσος όρος
—
Θερμότερος μήνας
—
Ψυχρότερος μήνας
—
Βροχή ετησίως
—
ΥγρασίαΣχετική, ετήσιος μέσος όρος
—
ΗλιοφάνειαΗλιακή ενέργεια ανά ημέρα
—
Ημέρες με καθαρό ουρανόΕτησίως
—
Βαθμολογία άνεσης0-100, 100 στους 14-22 °C
—

Αέρας, internet και στέγαση

Οι τελευταίες 30 ημέρες αέρα, ο πιο πρόσφατος μήνας δοκιμών ευρυζωνικής σύνδεσης, και η έρευνα ακινήτων.

Αέρας

Δεν υπάρχουν μετρήσεις ποιότητας αέρα για την Beau Vallon.

Internet

Δεν υπάρχουν μετρήσεις ταχύτητας internet για την Beau Vallon ή τη χώρα της.

Στέγαση

1.208 $Ανά τ.μ. για αγορά στο κέντρο, 604 $ εκτός κέντρου
Τιμή σε σχέση με το εισόδημα
—Χρόνια εισοδήματος, διαμέρισμα 90 τ.μ.
Τιμή προς ενοίκιο
4,9Χρόνια ενοικίου, κέντρο
Απόδοση ενοικίασης
20,6%Μικτή, κέντρο
Επιτόκιο στεγαστικού
—Σταθερό για 20 χρόνια
80 τ.μ. στο κέντρο
—Χρόνια καθαρού μισθού

Έρευνα ακινήτων Numbeo, 20 Σεπ 2026.

Πληθυσμός & κοινωνία

Ποιοι ζουν στην Beau Vallon, και πώς ζει μαζί η Σεϋχέλλες. Κάθε τιμή δείχνει αν αφορά την πόλη ή ολόκληρη τη χώρα, και από πού προέρχεται.

Διάμεση ηλικίαΕθνικό, CIA World Factbook
39,2 ετών
65 ετών και άνωΕθνικό, CIA World Factbook
10%
Γεννημένοι εξωτερικούΕθνικό, World Bank
10%

Θρησκεία

Εθνικό
  • Χριστιανισμός94%
  • Ινδουισμός2,1%
  • Χωρίς θρησκεία2,1%
  • Ισλάμ1,1%
  • Άλλες θρησκείες0,6%

Δείκτης ποικιλομορφίας 0,12, όπου το 0 σημαίνει ότι όλοι μοιράζονται μία θρησκεία.

Πηγή: Wikipedia, θρησκείες ανά χώρα, 2020

Γλώσσες

Εθνικό
  • ΑγγλικάΕπίσημη5,1%
  • ΓαλλικάΕπίσημη0,7%

Τα αγγλικά είναι επίσημη γλώσσα.

Πηγή: CIA World Factbook, 2010

Πώς λειτουργεί η κοινωνία

Εθνικό

Έξι διαστάσεις εθνικής κουλτούρας σε μία κλίμακα 0–100.

Δεν υπάρχουν βαθμολογίες Hofstede για Σεϋχέλλες.

Ελευθερίες

Εθνικό

Freedom HouseΕλεύθερη

  • Freedom in the World Freedom House81
  • Ελευθερία του Τύπου RSF69
  • Ισότητα ΛΟΑΤΚΙ+ Equaldex61
  • Γυναίκες στη βουλή ποσοστό εδρών26%

Πηγή: Freedom House, EIU και RSF μέσω Wikipedia, Equaldex, World Bank, 2026

Πόλεις σαν την Beau Vallon

Σε άλλες χώρες, με την πλησιέστερη βαθμολογία διαβίωσης και δείκτη κόστους ζωής.

Δεν έχουν βρεθεί ακόμη συγκρίσιμες πόλεις.

Σχετικά με αυτούς τους αριθμούς

Σε τι βασίζονται τα στοιχεία αυτής της σελίδας.

Αξιοπιστία
Χαμηλή αξιοπιστία
Συνεισφέροντες
4Έρευνα τιμών Numbeo
Πιο πρόσφατες τιμές
Σεπ 20261 μέτρηση αυτόν τον μήνα
Μήνες με τιμές
3 από 12Τελευταίοι 12 μήνες
Είδη με τιμή
73%1 είδος καλαθιού από τη διάμεσο της χώρας
Τοποθεσία
Δεν έχει αντιστοιχιστεί ακόμη με συντεταγμένες
Δείκτης ανακατασκευάστηκε
26 Σεπ 2026

© 2026 Fluxy, Inc. All rights reserved.