San Pedro

Μπελίζ

Πληθυσμός
17.000
Συντεταγμένες
17,92° Β, 87,97° Δ
Ζώνη ώρας
America/Belize
Τιμές για
Σεπ 2026
Χαμηλή αξιοπιστία1 συνεισφέρων
San Pedro, 17,92° Β, 87,97° Δ

Διαβίωση

Επτά βαθμολογίες τομέων, σταθμισμένες. 3 από αυτές έχουν δεδομένα για την San Pedro· οι ελλείπουσες παραλείπονται από τον μέσο όρο, δεν μετράνε ως μηδέν.

45στα 100
ΔιαβίωσηΧαμηλή αξιοπιστία
  • Αγοραστική δύναμη25%Χωρίς δεδομένα
  • Ασφάλειαχώρα20%49
  • Υγεία15%Χωρίς δεδομένα
  • Κλίμα10%Χωρίς δεδομένα
  • Ποιότητα αέραχώρα10%49
  • Συνδεσιμότηταχώρα10%32
  • Κόστος10%Χωρίς δεδομένα
Πώς βαθμολογείται κάθε τομέας
Αγοραστική δύναμη, 25%
Τι αγοράζει ένας τοπικός καθαρός μισθός στις τοπικές τιμές, ως εκατοστημόριο.
Ασφάλεια, 20%
Δείκτης ασφάλειας Numbeo για την πόλη, ή για τη χώρα της όταν η πόλη δεν έχει έρευνα.
Υγεία, 15%
Δείκτης υγειονομικής περίθαλψης Numbeo, πρώτα η πόλη, μετά η χώρα.
Κλίμα, 10%
Δείκτης κλίματος Numbeo όπου υπάρχει έρευνα, αλλιώς μια βαθμολογία άνεσης από τα κλιματικά κανονικά μεγέθη της NASA.
Ποιότητα αέρα, 10%
Μέσος όρος 30 ημερών του AQI των ΗΠΑ σε κλίμακα 0-100: 100 στο AQI 25 ή καθαρότερο, 0 στο 150 ή χειρότερο.
Συνδεσιμότητα, 10%
Εκατοστημόριο της διάμεσης ταχύτητας λήψης σταθερού ευρυζωνικού δικτύου, πρώτα η πόλη, μετά η χώρα.
Κόστος, 10%
Οι φθηνότεροι τόποι βαθμολογούνται ψηλότερα: το εκατοστημόριο του δείκτη κόστους ζωής συν ενοίκιο, αντεστραμμένο.

Πόσο κοστίζει

Δολάρια ΗΠΑ ανά μήνα, σε σύγκριση με τη Νέα Υόρκη.

Κανείς δεν έχει δηλώσει τιμές για την San Pedro τους τελευταίους δώδεκα μήνες, οπότε δεν υπάρχουν ακόμη κόστη να δείξουμε. Δες τις πόλεις της Μπελίζ που τα έχουν.

Τιμές

55 καθημερινές τιμές σε δολάρια ΗΠΑ, η διάμεσος των συνεισφορών αυτού του μήνα, καθεμία σε σχέση με μια βάση που επιλέγεις.

Σύγκριση με

Οι διαφορές είναι σε σχέση με τη Νέα Υόρκη· το γαλαζοπράσινο σημειώνει μια χαμηλότερη τιμή (ή έναν υψηλότερο μισθό).

Τιμές στην San Pedro, δολάρια ΗΠΑ, σε σύγκριση με Νέα Υόρκη
ΕίδοςSan PedroΝέα ΥόρκηΔιαφορά
Εστιατόρια
Γεύμα, φθηνό εστιατόριο9,47 $25,00 $−62%
Γεύμα για 2, εστιατόριο μεσαίας κατηγορίας (3 πιάτα)29,90 $140 $−79%
Μενού στα McDonald's (ή αντίστοιχο σετ μενού)—14,00 $—
Ντόπια μπίρα (0,5 λ, βαρελίσια)2,99 $8,00 $−63%
Εισαγόμενη μπίρα (μπουκάλι 0,33 λ, σε εστιατόριο)3,99 $10,00 $−60%
Καπουτσίνο (κανονικό)2,98 $6,37 $−53%
Κόκα-κόλα/Pepsi (μπουκάλι 0,33 λ)1,37 $3,80 $−64%
Νερό (μπουκάλι 0,33 λ)1,53 $2,89 $−47%
Αγορές
Γάλα (1 λ)5,03 $1,36 $+270%
Φρέσκο άσπρο ψωμί (500 γρ)2,47 $4,68 $−47%
Ρύζι, λευκό (1 κιλό)5,51 $6,97 $−21%
Αβγά (12)1,89 $5,73 $−67%
Τοπικό τυρί (1 κιλό)11,74 $17,38 $−32%
Φιλέτο κοτόπουλου (1 κιλό)13,21 $15,11 $−13%
Μοσχάρι (1 κιλό, ή αντίστοιχο κόκκινο κρέας)10,70 $17,77 $−40%
Μήλα (1 κιλό)14,33 $6,11 $+135%
Μπανάνες (1 κιλό)1,10 $2,20 $−50%
Πορτοκάλια (1 κιλό)—5,77 $—
Ντομάτα (1 κιλό)7,58 $6,25 $+21%
Πατάτα (1 κιλό)6,61 $3,47 $+90%
Κρεμμύδι (1 κιλό)3,73 $4,17 $−11%
Μαρούλι (1 τεμάχιο)1,25 $2,72 $−54%
Νερό (μπουκάλι 1,5 λ)1,89 $2,50 $−24%
Μπουκάλι κρασί, μεσαίας κατηγορίας23,87 $20,00 $+19%
Ντόπια μπίρα (μπουκάλι 0,5 λ)3,76 $3,21 $+17%
Εισαγόμενη μπίρα (μπουκάλι 0,33 λ)3,97 $3,96 $0%
Τσιγάρα (πακέτο 20 τεμ., Marlboro)—19,00 $—
Μετακινήσεις
Απλό εισιτήριο, τοπικές μετακινήσεις—3,00 $—
Μηνιαία κάρτα, κανονική τιμή—140 $—
Σημαία ταξί, κανονική χρέωση—3,00 $—
Ταξί, 1 χλμ, κανονική χρέωση5,00 $2,18 $+129%
Ταξί, 1 ώρα αναμονής, κανονική χρέωση—42,00 $—
Βενζίνη (1 λ)1,61 $1,10 $+46%
Volkswagen Golf 1.4 90 kW Trendline (ή αντίστοιχο καινούργιο αυτοκίνητο)—35.458 $—
Toyota Corolla Sedan 1.6 λ 97 kW (ή αντίστοιχο καινούργιο αυτοκίνητο)—25.309 $—
Λογαριασμοί, ανά μήνα
Βασικοί λογαριασμοί, διαμέρισμα 85 τ.μ. (ρεύμα, θέρμανση, ψύξη, νερό, σκουπίδια)———
Πρόγραμμα κινητής (κλήσεις + 10GB δεδομένα)—73,50 $—
Internet (60 Mbps+, απεριόριστο, καλώδιο/ADSL)—71,93 $—
Αθλητισμός και ψυχαγωγία
Γυμναστήριο, μηνιαία συνδρομή (1 ενήλικας)30,00 $126 $−76%
Ενοικίαση γηπέδου τένις (1 ώρα, Σαββατοκύριακο)—62,38 $—
Σινεμά, 1 θέση, διεθνής πρεμιέρα—23,00 $—
Φροντίδα παιδιών
Νηπιαγωγείο, πλήρες ωράριο, ιδιωτικό (μηνιαίως, 1 παιδί)—3.366 $—
Διεθνές δημοτικό σχολείο (ετησίως, 1 παιδί)—60.589 $—
Ρούχα και παπούτσια
1 τζιν παντελόνι (Levi's 501 ή παρόμοιο)—72,80 $—
1 καλοκαιρινό φόρεμα, αλυσίδα καταστημάτων (Zara, H&M)—53,22 $—
1 ζευγάρι αθλητικά Nike, μεσαίας κατηγορίας—118 $—
1 ζευγάρι ανδρικά δερμάτινα παπούτσια—125 $—
Ενοίκιο, ανά μήνα
Διαμέρισμα (1 υπνοδωμάτιο) στο κέντρο της πόλης1.000 $4.417 $−77%
Διαμέρισμα (1 υπνοδωμάτιο) εκτός κέντρου750 $3.033 $−75%
Διαμέρισμα (3 υπνοδωμάτια) στο κέντρο της πόλης2.800 $9.242 $−70%
Διαμέρισμα (3 υπνοδωμάτια) εκτός κέντρου2.000 $5.461 $−63%
Αγορά διαμερίσματος
Τιμή ανά τετραγωνικό μέτρο, διαμέρισμα στο κέντρο της πόλης2.691 $18.759 $−86%
Τιμή ανά τετραγωνικό μέτρο, διαμέρισμα εκτός κέντρου1.615 $6.523 $−75%
Μισθός και χρηματοδότηση
Μέσος μηνιαίος καθαρός μισθός, μετά τη φορολογία—5.178 $—
Επιτόκιο στεγαστικού δανείου, σταθερό για 20 χρόνια (%)—6,49%—

Τρία χρόνια τιμών

Κάθε γραμμή ξεκινά από το 100 στον πρώτο μήνα, ώστε μια αύξηση στο ενοίκιο να μπορεί να διαβαστεί σε σχέση με μια αύξηση στον μισθό, στην ίδια κλίμακα. Το βασικό καλάθι είναι δώδεκα καθημερινές τιμές. Πέρασε τον δείκτη του ποντικιού για τις πραγματικές τιμές.

Εμφάνιση μηνιαίων τιμών
ΜήναςΔείκτης βασικού καλαθιούΕνοίκιο, 1 υπνοδωμάτιοΚαθαρός μισθός
Σεπ 2026—1.000 $—
Μαρ 2026—1.000 $—
Δεκ 2025—1.000 $—
Μαΐ 2025—1.000 $550 $
Δεκ 2024—1.000 $550 $
Αυγ 2024——550 $
Μαΐ 2024——550 $
Ιαν 2024——550 $
Δεκ 2023——550 $

Ασφάλεια

Έρευνα εγκληματικότητας Numbeo. Και οι δύο δείκτες κυμαίνονται από 0 έως 100· είναι δύο όψεις των ίδιων απαντήσεων.

Σε επίπεδο χώρας: η βαθμολογία διαβίωσης χρησιμοποιεί το στοιχείο ασφάλειας της Μπελίζ

Δεν έχει δημοσιευτεί ακόμη έρευνα εγκληματικότητας για την San Pedro.

Ποιότητα ζωής

Δείκτες που δημοσίευσε το Numbeo για την San Pedro. Παρατίθενται όπως τους υπολογίζει το Numbeo, δίπλα στις δικές του τιμές αυτού του δείκτη παραπάνω.

Το Numbeo δεν έχει κατατάξει ακόμη την San Pedro σε ποιότητα ζωής.

Κλίμα

Μηνιαίοι μέσοι όροι από τα κλιματικά κανονικά μεγέθη NASA POWER. Οι ζώνες θερμοκρασίας χρησιμοποιούν την ίδια κλίμακα σε κάθε σελίδα πόλης.

Δεν υπάρχουν ακόμη μηνιαία κλιματικά κανονικά μεγέθη για την San Pedro.

Ετήσιος μέσος όρος
—
Θερμότερος μήνας
—
Ψυχρότερος μήνας
—
Βροχή ετησίως
—
ΥγρασίαΣχετική, ετήσιος μέσος όρος
—
ΗλιοφάνειαΗλιακή ενέργεια ανά ημέρα
—
Ημέρες με καθαρό ουρανόΕτησίως
—
Βαθμολογία άνεσης0-100, 100 στους 14-22 °C
—

Αέρας, internet και στέγαση

Οι τελευταίες 30 ημέρες αέρα, ο πιο πρόσφατος μήνας δοκιμών ευρυζωνικής σύνδεσης, και η έρευνα ακινήτων.

Αέρας

Εκτίμηση σε επίπεδο χώρας

Δεν υπάρχουν μετρήσεις ποιότητας αέρα για την San Pedro.

Internet

Διάμεσος Μπελίζ· η πόλη δεν αναφέρεται
53Mbps λήψης, σταθερό internet, διάμεσος
Αποστολή
35Mbps, σταθερό
Καθυστέρηση
6ms, σταθερό
Λήψη κινητού
—Mbps
Καθυστέρηση κινητού
—ms

Speedtest Global Index, Αυγ 2026.

Στέγαση

2.691 $Ανά τ.μ. για αγορά στο κέντρο, 1.615 $ εκτός κέντρου
Τιμή σε σχέση με το εισόδημα
—Χρόνια εισοδήματος, διαμέρισμα 90 τ.μ.
Τιμή προς ενοίκιο
9,9Χρόνια ενοικίου, κέντρο
Απόδοση ενοικίασης
10,1%Μικτή, κέντρο
Επιτόκιο στεγαστικού
—Σταθερό για 20 χρόνια
80 τ.μ. στο κέντρο
—Χρόνια καθαρού μισθού

Έρευνα ακινήτων Numbeo, 20 Σεπ 2026.

Πληθυσμός & κοινωνία

Ποιοι ζουν στην San Pedro, και πώς ζει μαζί η Μπελίζ. Κάθε τιμή δείχνει αν αφορά την πόλη ή ολόκληρη τη χώρα, και από πού προέρχεται.

ΠληθυσμόςΠόλη, Wikidata
15.456
ΠυκνότηταΠόλη, Wikidata
218 ανά χλμ²
ΥψόμετροΠόλη, Wikidata
2 μ.
Διάμεση ηλικίαΕθνικό, CIA World Factbook
27,2 ετών
65 ετών και άνωΕθνικό, CIA World Factbook
5,5%
Γεννημένοι εξωτερικούΕθνικό, World Bank
17%

Θρησκεία

Εθνικό
  • Χριστιανισμός88%
  • Χωρίς θρησκεία8,9%
  • Λαϊκές θρησκείες1,5%
  • Ιουδαϊσμός1,0%
  • Βουδισμός0,5%
  • Ινδουισμός0,2%
  • Ισλάμ0,1%
  • Άλλες θρησκείες0,1%

Δείκτης ποικιλομορφίας 0,22, όπου το 0 σημαίνει ότι όλοι μοιράζονται μία θρησκεία.

Πηγή: Wikipedia, θρησκείες ανά χώρα, 2020

Γλώσσες

Εθνικό
  • ΑγγλικάΕπίσημη63%
  • Ισπανικά57%
  • Γερμανικά3,2%

Τα αγγλικά είναι επίσημη γλώσσα.

Πηγή: CIA World Factbook, 2010

Πώς λειτουργεί η κοινωνία

Εθνικό

Έξι διαστάσεις εθνικής κουλτούρας σε μία κλίμακα 0–100.

Δεν υπάρχουν βαθμολογίες Hofstede για Μπελίζ.

Ελευθερίες

Εθνικό

Freedom HouseΕλεύθερη

  • Freedom in the World Freedom House87
  • Ελευθερία του Τύπου RSF68
  • Ισότητα ΛΟΑΤΚΙ+ Equaldex50
  • Γυναίκες στη βουλή ποσοστό εδρών13%

Πηγή: Freedom House, EIU και RSF μέσω Wikipedia, Equaldex, World Bank, 2026

Ευτυχία

Εθνικό
6,7/10Μέση αξιολόγηση ζωής

Πηγή: World Happiness Report μέσω Wikipedia, 2026

Πόλεις σαν την San Pedro

Σε άλλες χώρες, με την πλησιέστερη βαθμολογία διαβίωσης και δείκτη κόστους ζωής.

Δεν έχουν βρεθεί ακόμη συγκρίσιμες πόλεις.

Σχετικά με αυτούς τους αριθμούς

Σε τι βασίζονται τα στοιχεία αυτής της σελίδας.

Αξιοπιστία
Χαμηλή αξιοπιστία
Συνεισφέροντες
1Έρευνα τιμών Numbeo
Πιο πρόσφατες τιμές
Σεπ 20261 μέτρηση αυτόν τον μήνα
Μήνες με τιμές
3 από 12Τελευταίοι 12 μήνες
Είδη με τιμή
60%13 είδη καλαθιού από τη διάμεσο της χώρας
Τοποθεσία
Αντιστοιχισμένη με την εκτεταμένη λίστα GeoNames
Δείκτης ανακατασκευάστηκε
25 Σεπ 2026

© 2026 Fluxy, Inc. All rights reserved.